5 Kıtayı Yürüyerek 5 Yılda Gezecek

16
5 Kıtayı Yürüyerek 5 Yılda Gezecek

Dünyayı yürüyerek 5 yılda dolaşmak hedefiyle İspanya'nın başkenti Madrid'den yola çıkan Dean, 10 ayda geçmeyi planladığı Avrupa'yı 4 ayda geride bırakarak İstanbul'a geldi.

Sultanahmet Camisi önünde, bagaj olarak kullandığı üç tekerlekli arabası ve ayağının tozuyla AA muhabirine konuşan Dean, yaklaşık 50 bin kilometrelik yolculuğunun ayrıntılarını anlattı.

Yolculuğunu "Yeryüzü çapında yürüyüş/Earthwide Walk" adı altında projelendirdiğini belirten Dean, "Bu bir sportif yetenek gösterisi ama doğaya, yeryüzüne saygı mesajı da vermek istiyorum" dedi.

Dean, projenin, insanın rüyalarını gerçekleştirmek için mücadele etmesi gerektiği mesajını da içerdiğini belirterek, "Hayattayız, talihliyiz. Rüyalarımız için mücadele edelim. İşte ben de buradayım, bir rüya için mücadele veriyorum. Bu yolculuk, benim özgürlük şarkım" diye konuştu.

Dünyanın zor zamanlardan geçtiğini vurgulayan Dean, "Bu, yeni ve daha iyi bir dünyayı inşa etmek için de doğru zaman. Artık işlerin ne kadar kötü olduğunu anlatmayı bırakıp yeni bir dünya yaratmak için çalışmaya başlamalıyız. Birleşelim, daha güçlü olalım ve değiştirelim" ifadelerini kullandı.

PLANLADIĞINDAN HIZLI GİDİYOR

Avrupa'yı 10, Asya'yı 15, Avustralya'yı 6, Amerika'yı 15, Afrika'yı da 14 ayda geçmeyi öngördüğünü anlatan Dean, "Toplam süreyi 60-62 ay olarak düşündüm. Ama şu ana kadar planladığımdan hızlı ilerledim. Avrupa için 4 ay harcadım" bilgisini verdi.

İspanya'dan sonra Fransa, İtalya, Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan ve Bulgaristan'ı geçip Türkiye'ye ulaştığını belirten Dean, "Bu ülkelerin büyük şehirlerinde veya başkentlerinde 2 gün konaklıyorum. Cenova, Zagreb, Sofya… Şimdi İstanbul'dayım, Avrupa'nın bitiminde, Asya'nın kapısında… Dolayısıyla burada biraz daha uzun, belki bir hafta kadar kalacağım" dedi.

RİZE'DEN GÜRCİSTAN'A GEÇECEK

İstanbul'dan sonra Samsun ve Rize üzerinden Gürcistan'a geçeceğini söyleyen Dean'ın, Asya'daki rotası Ermenistan, İran, Birleşik Arap Emirlikleri, Hindistan, Bangladeş Tayland ve Malezya şeklinde olacak. Buradan Avustralya'ya geçecek Dean, sonraki kıta Amerika'yı batıdan doğuya mı, kuzeyden güneye mi geçeceğine burada karar verecek.

Dean son olarak Afrika'ya geçecek. Bu kıtadaki yürüyüşüne Güney Afrika'dan başlayacak olan Dean, kıtanın doğu kıyısından yukarı doğru ilerleyerek Mozambik, Tanzanya, Kenya, Etiyopya, Sudan, Mısır, Libya, Tunus, Cezayir ve Fas'ı geçecek. Dean'in başladığı noktaya dönmeden önceki son durağı, Portekiz olacak.

Zorlu bir yürüyüşe çıktığı için mümkün mertebe kolay geçilecek bir rota seçmeye çalıştığını ifade eden Dean, "En kolay ülkeleri seçmeye çalıştım. Çatışma yaşanmayan yerler olmasına dikkat ettim. Söz gelimi Suriye yok. Sahilden gitmeye çalışıyorum, çünkü sahillerde hem daha yoğun nüfus var, hem de hava koşulları daha iyi. Çöllerden kaçınıyorum, Himalayalar'dan da uzak durmaya gayret ettim" diye konuştu.

Dean yolculukta sadece Asya'dan Avustralya'ya, Avustralya'dan Amerika'ya ve Amerika'dan Afrika'ya geçerken uçak kullanacağını, birkaç noktada da deniz taşıtlarına başvuracağını söyledi.

İstanbul'da Avrupa yakasından Asya yakasına da vapurla geçeceğini belirten Dean, Boğaz Köprüsü'nü yürüyerek geçme olanağı bulursa bundan da memnuniyet duyacağını ifade etti.

BÜTÇESİ 30 BİN EURO

Yolculuk için toplam bütçesinin 30 bin euro olduğunu belirten Dean, "Buna herşey dahil. Yemek, barınma, uçak biletleri, tüm malzemeler, iletişim ihtiyaçları… Avrupa'da sadece 1500 euro harcadım. Bundan sonra sanırım daha da az harcayacağım" dedi. Dean, rota boyunca hızlı ilerlediğinde harcamaların da azaldığını gördüğünü söyledi.

Dean, dünyayı yürüyerek gezme gerekçesini de şu sözlerle açıkladı:

"Yürümek hem en 'doğa dostu' ulaşım yöntemi hem de ucuz. Amaçlarımdan biri yaşadığımız gezegeni, yeni kültürleri tanımak. Bunun en iyi yolu da yürümek ve yol boyunca yaşamak, öğrenmek ve tadını çıkarmak. Aslında yol, varılacak hedeften daha ilginç. Ayrıca, beş kıtayı yürüyerek geçen insan sayısı Ay'da yürüyenlerden daha az. Bunu benden önce sadece bir kişi yaptı."

Kanadalı Jean Beliveau'nun 2000 yılında benzer bir yolculuğa çıktığını belirten Dean, onun yolculuğunun 12 yıl sürdüğünü, döndüğünde o yoldayken doğan torunlarıyla karşılaştığını anlattı.

Dean, kendi yolculuğunun o kadar sürmesini istemediğini belirterek, yolculuğunu, mümkünse daha hızlanıp 5 yıldan da kısa bir sürede bitirmek istediğini söyledi.

ZOR OLAN YALNIZLIK

Yolculuğun zor yanları olduğuna dikkati çeken Dean, "Yalnızlık en zoru. Zamanın çoğunda yalnızım, konuşacak kimse yok. Şarkı söylüyorum. Ailemi, arkadaşlarımı özlüyorum" dedi.

Yolculukla ilgili "earthwidewalk.org" internet sitesini oluşturduğunu, aynı zamanda facebook ve Twitter gibi sosyal ağları etkin bir şekilde kullandığını anlatan Dean, "Yolculuğun hangi aşamasında olduğum buralardan takip edilebiliyor. İnsanlar böylece nerede olduğumu görüyor, benimle temas edip bazen kalacak bir yer gösterebiliyor veya kendi evini açabiliyor" diye konuştu.

Gittiği ülkelerdeki medya kuruluşlarında yer alan kendisiyle ilgili haberlerin de yolda tanınmasını sağladığını anlatan Dean, "Yol boyunca insanlarla tanışıyorum. Onlardan da davet alıyorum. Ayrıca, benimki açık bir yürüyüş. Benimle birlikte yürümek isteyen varsa, gelip katılabilir. Benim için de iyi olur bu" ifadelerini kullandı.

KORKMUYOR AMA DİKKATLİ

Yolculuğun tehliklerinin farkında olduğunu belirten Dean, korkmadığını ama dikkatli olması gerektiğini bildiğini söyledi. Dean, hırsızlık kurbanı da olabileceğini, yürürken başıma yıldırım da düşebileceğini ifade etti.

Dean, "Yolculukta kendi dünyanızla bağlantıyı koparıp adeta farklı bir dünyaya bağlanıyorsunuz. Avrupa'daki 4 ay, 4 yıl gibi geçti. Her gün yeni bir macera gibiydi. Bir tek gün içinde bir sürü yeni ve yoğun deneyim ediniyorsunuz. Üstelik bu daha sadece Avrupa!" ifadelerini kullandı.

Yolculuğun aslında 15 yıla da yayılabileceğini gördüğünü anlatan Dean, "Ama dönüp yapmak istediğim başka şeyler var. Sözgelimi bu yolculuk hakkında bir kitap yazmak istiyorum. Belki bir film de çekebilirim" bilgisini verdi.

BAŞTAN ÇIKARICI TEKLİFLER

İspanyol Ignacio Dean, yol boyunca iyi niyetli ve "baştan çıkarıcı" tekliflere de muhatap omuş. Fransa'da bir tır şoförünün kendisini Bulgaristan'a kadar götürmeyi teklif ettiğini, İtalya'da da yağmur altında yürürken yanaşan bir arabanın benzer bir teklifte bulunduğunu aktaran Dean, bunlara "hayır" demiş. Ancak şunu da itiraf ediyor: "Bazen bir otobüse ya da trene atlayayım diye geçmiyor değil içimden. Ama direniyorum."