4 Yıl Sonra Yakayı Ele Verdi

39
4 Yıl Sonra Yakayı Ele Verdi

İngiltere’de ikamet eden iki kişinin kimlik bilgilerini bin sterlin karşılığında satın alarak bu kimlik bilgileri ile 4 yıl önce Abdullah Şancı ve Ökkeş Gilgil isimli iki kişiye iki adet sahte kimlik temin eden zanlı Hasan Bırışık, önceki gün Ercan Havaalanı’ndan KKTC’ye giriş yapmak istediği sırada tespit edilerek tutuklandı.
Satın aldığı kimlik bilgilerini başkasına sattı
İddiaya göre, zanlı Hasan Bırışık, 2009 yılında İngiltere’de ikamet etmekte olan Topel Bada ve Ahmet Derviş Hafız isimli kişiler ile telefon ile görüşerek, kimlik bilgilerini Savaş Kara isimli kişiye vermelerini bunun karşılığında kendilerine bin sterlin vereceğini söyledi.
Zanlı, Hasan Bırışık, satın aldığı Topel Bada ve Ahmet Derviş Hafız’a ait kimlik bilgilerini kullanarak daha sonra Abdullah Şancı ve Ökkeş Gilgil isimli kişilere sahte kimlik düzenledi.
Abdullah Şancı ve Ökkeş Gilgil ise zanlı tarafından temin edilen sahte kimlikler ile 5 Ocak 2009 tarihinde tespit edilerek gözaltına alındı.
Zanlılar Abdullah Şancı ve Ökkeş Gilgil’den yapılan soruşturmada, söz konusu sahte kimlikleri zanlı Hasan Bırışık’tan temin ettikleri öğrenildi.
Polisin 4 yıldır aranan kişiler listesinde yer alan zanlı Hasan Bırışık, olaydan 4 yıl sonra Ercan Havaalanı’ndan KKTC’ye giriş yaptığı sırada tespit edilerek tutuklandı.

Teminat ile serbest bırakıldı
Zanlı Hasan Bırışık, Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde dün yargıç önüne çıkarıldı. Soruşturmayı yürüten polis memuru, mahkemede verdiği ifadede, zanlı hakkında yürütülen soruşturmanın tamamlandığını belirterek, mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.
Mahkeme, zanlının davaları görüşülünceye kadar yurt dışına çıkışını yasakladı, kimlik ve pasaportunun polise teslim edilmesine emir verdi.
Mahkeme, zanlının ayrıca Lefkoşa Mukayyitliği’ne 10 bin TL nakit para yatırması ve KKTC yurttaşı bir kişinin 30 bin TL’lik kefalet senedi imza etmesi koşulu ile serbest bırakılmasına emir verdi.