4 soru ve CTP’nin zor kararı

0
25

  Seçim gecesi CTP’nin niye zafer kutlaması yapmadığı herhalde daha iyi anlaşıldı. Çünkü, ortaya çıkan Meclis aritmetiği CTP’yi kilitledi. CTP, karar vermekte haklı olarak zorlanıyor. Çünkü, sağda koalisyon yapmak zorunda olduğu iki partinin, gerçekte ne olduğunu kestiremiyor, iki partide içice geçmiş durumda.
      CTP’nin kafası karışık. Bu UBP, eski UBP mi, yoksa yenilenmek isteyen  UBP mi? DP, eskiden ortaklık yaptığı parti mi, yoksa Serdar Dentaş + Eroğlu karışımı bir şey mi? Ortada tek bir gerçek var, o da Derviş Bey’in her iki parti içinde de etkin olarak bulunmasıdır.
      CTP’nin vereceği karar, Derviş Bey’in, hatta onun temsil ettiği siyaset anlayışının geleceğini de belirleyecektir. Ne yazık, CTP’nin merkez solda konumlanma sürecinin temsilcisi olan Yorgancıoğlu ve ekibi, eski tüfeklerin baskısından (biraz da tabandan) dolayı da sıkıştı.
    Peki CTP ne yapmalı?
        Evvela mevcut durumu siyasi ve ekonomik açıdan doğru teşhis etmelidir. Sonra da toplumun siyasi ve ekonomik açıdan yakın gelecekte nerede olmasını istediğine göre karar vermelidir.
     Bir kere, seçim sonuçlarından sonra ve mevcut konjonktürde CTP’siz bir hükümet kesinlikle meşru olmaz, yürümez.  % 40’a yakın oy alacaksın ve muhalefette kalacaksın, bu demokratik intihardır. Tarih, CTP’ye hem içteki zorunlu değişim, hem de Kıbrıs sorununda yaşayacağımız kesin kırılma için çok önemli bir görev vermiştir. CTP’nin düşünmesi gereken budur.
     CTP, toplum için mi siyaset yapıyor; yoksa kendi partisel ve kişisel çıkarları için mi ? Önce buna karar vermelidir CTP MYK’sı. Eğer toplum için siyaset yapıyorlarsa, o vakit mutlaka risk almalılar ve hükümette olmalıdırlar.
      Peki, kiminle koalisyon yapması CTP’ye en az zararı verir ve toplum için en faydalı olur? Bu sorunun cevabı, CTP’nin vizyonu ve siyasi değerleri ile alakalıdır. Devam edelim.
     Önümüzdeki dönemde, hem içerdeki değişim açısından, hem de Kıbrıs konusunda Ankara ile uyumlu ve Ankara’ya karşı kişilikli politika yapacak bir hükümete ihtiyacımız var. CTP, bu açıdan hükümette olmak zorunda. Konjonktür ve akıl bunu emrediyor.
     Toplumun geleceği için reformlar ve Kıbrıs sorununda atılacak adımlar için CTP, kendisi ile kısmen en uyumlu hükümet kuracak ortağın kim olduğuna bakacak. Bir de hesap sorma konusu var. Ki, daha önce iktidar döneminde CTP bunu yapamadı, bu kez ise bu iş olmazsa olmaz. Mutlaka, CTP, halka güven vermek ve yeni bir Kuzey Kıbrıs için bunu yapmalıdır.
         Bir önemli not daha. Reformlar ne için yapılacak? İçine düştüğümüz yozlaşmış ve popülist sistemden kurtulmak için yapılacak. Peki, yozlaşma ve popülizm belasını başımıza kimler sardı?
Sontahlilde,CTP MYK’sı aşağıdaki 4 kritik soruya cevap vererek kararını vermelidir.
1-  CTP içerde yapılması gereken zorlu reformları, DP ile mi, yoksa Eroğlu vesayetinden arınacak UBP ile mi daha iyi yapabilir?
2- CTP, Kıbrıs sorununda DP ile mi, yoksa Eroğlu vesayetinden arınacak UBP ile mi daha uyumlu politika yapabilir?
3- CTP, hesap sormayı mevcut DP ile mi, yoksa Eroğlu vesayetinden arınmış UBP ile mi yapabilir? Bildiğim kadarıyla, Eroğlu vesayetinden arınmak isteyen UBP kanadı bu konuda CTP’ye açık çek verdi.
4- CTP, bütün bunları yaparken Ankara ile uyum içinde olmak zorunda. Peki, DP ile mi, yoksa Eroğlu vesayetinden arınacak UBP ile kuracağı hükümette Ankara ile uyum içinde olabilir?
    CTP MYK’sı ve parti tabanı ön yargılardan ve tabulardan arınarak, toplum adına bunları düşünüp, kararını vermelidir. Tüm bu sorulara rağmen muhalefette kalmaya karar verirse, o vakit muhtemelen, ya yeniden seçim olacak ya da CTP’siz kurulacak bir hükümet bir süre sonra tıkanacak ve kartlar yeniden dağıtılacak.