En Üst

29 Mart 2017

4 Bin Yıl Önceden Esinlendi Kemikten Düğme Yaptı

4 Bin Yıl Önceden Esinlendi Kemikten Düğme Yaptı
Haber İçi Üst

Düğmenin tarihini araştıran bir düğme firması insanoğlunun 4000 yıl önce düğme yerine kullandığı ürünleri inceledi. Şimdi o ürünler düğme üretiminde ham madde olarak kullanılıyor, hem doğallık ön planda tutuluyor hem de tarih yaşatılıyor.
Modanın olmazsa olmaz aksesuarlarının başında gelen düğmelerin şimdiki formları 4000 yıl önceye dayanıyor.

Mustafa Oktay, insanoğlunun düğme ortaya çıkmadan önce ne tür malzemeler kullandığını araştırdı ve yaptıkları işin tarihine indi. M.Ö. 2000’li yıllarda, düğme yerine hayvan kemiklerinin ve iğne yaprakların kullanıldığını söyleyen Oktay, yüzyıllar sonra bu ürünlerin hammadde olarak kullanmaya başladıklarını belirtiyor.

Geri Dönüşümlü Düğmeler

Pakistan ve Hindistan’da eti için kesilen hayvanların kemiklerini satın alarak düğme hammaddesi olarak kullanmaya başladıklarını söyleyen Oktay, kemik düğmelerin hali hazırda üretmiş oldukları doğal düğmelerin arasında en çok tercih edilen tür olduğunu iletiyor.

Kemik düğmelerin, doğallığı ve şık görüntüsü ile dikkat çektiğini ileten Oktay’a göre en önemli durum ise geri dönüşümlü ürünler ortaya çıkarmak.

Boynuzdan ve Deniz Kabuğundan Üretilen Düğmeler de Var

Ürettikleri diğer düğmelerin hammaddelerinden de bahseden Mustafa Oktay, deniz kabuğu, boynuz, palmiye ağacının çekirdeği olan korozo gibi malzemeleri kullandıklarını belirtiyor. zaman

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King