38 yıldır emekleyen çocuk KKTC

51

Alın işte yarattığınız 38 yıllık devletinize yönelik, yerel TV’lerde, el alem her türlü ayrımcılık ürünü üstün! fikirlerini rahatça, kendini tüm KKTC’lilerden üstün görecek jest ve mimiklerle, yapabilecek yetkiyi kendinde bulabiliyor. Üstelik adamın kendisi bile kendisinin ne olduğunu bilecek durumda değil.
Ozan Ceyhun; TC’de bir cinayet davası nedeniyle arandığından Almanya’ya yerleşen, ilk önce Yeşillerde politika yaptıktan sonra SPD’ye geçen ve halen SPD üyeliği süren eski bir Alman parlamenter. İşin ilginci ise şu sıralar solcularla tam ters düşmüş, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’le bir süre takıldıktan sonra, soluğu AKP’de almış. Şimdi AKP’nin Avrupa danışmanlarındanmış. CHP’yi de faşistlikle suçluyor ve şeriat özlemcisi olarak betimliyor*. Nerden nereye dedirtecek bir siyasi geçiş. Buralardaki siyasetçileri de aratmıyor değil hani… Önce sol, sonra sağ daha sonra yine sol partiden milletvekili adayı olan topaçları andırıyor.
Adam yerel bir TV’de 28 Temmuz seçimlerinde TC kökenli seçmenlere önerilerde bulunuyor. Karma oy kullanmalarını ve adaylar arasında TC kökenli, adam gibi adam olan adayları bulup, oylarını onlara vermelerini öneriyor. Gerekçe olarak da TC kökenli insanların burada haklarını alamamış olmalarını gösteriyor. Örneğin vatandaş olma hakkı olup da alamadıklarını vurgulamakta. Halbuki önceki günlerde vatandaş yapılan tam 7 bin kişiden medya bahsetmişti. Acaba TC uyruklu olanların oranı bu sayı içerisinde ne kadar? Tahmini zor değil.
Bir iki günlüğüne KKTC’ye gelip gitmek, olayları yorumlamak için yeterli görülmekte. Anlayacağınız hariçten gazel okumak. Bu zat KKTC vatandaşı. İnsan merak ediyor doğrusu vatandaşlık için ne kadar süre KKTC’de sürekli ikamet etmiş? Ve gerçekten tüm yasal koşulları yerine getirerek mi vatandaş olmuş? Yoksa bir gecede vatandaş edilenlerden mi? Hükümet bunu açıklamalı; kamuya bir borçtur bu.
TC’de vatandaş olan KKTC’li bir birey kaç yıl sonra oy kullanabilir acaba? Ama kendisi burada oy kullanabilecekmiş.
Bu ve bunun gibi şahısların kendilerinde buldukları bu yetkiye şaşmıyor insan aslında. Esas şaşılan şu; 38 yılda bir devlet yaratılmış, adına da KKTC denmiş. Ama siyasi aktörlerin kendilerinin bile hala inanmadıkları bir devlet. Nedeni ise şu; söylemlerde KKTC’nin ayakları üzerinde durması gerekmekteymiş ve kendileri de bunun için varmışlar.
38 yıllık bir çocuk anlayacağınız. Hala daha ayakları üzerinde duramıyor, emekliyor. Bunun suçlusu sıradan vatandaş değil herhalde. Gelmiş geçmiş siyasi aktörlerdir. Eğer 38 yıldır emekleyen çocuğu ayakları üzerinde yürütemiyorsanız, birileri gelir elinden tutar ama sizin istediğiniz değil, onun istediği hedefe götürür. Siz de uzaktan bakarsınız.
Ne yazık ki 38 yılda yaratılan emekleyen çocuk KKTC, her anlamda emekliyor; ekonomik, siyasi, sosyal vs. Kurumsallaşmamış ve her anlamda sorunlu. Kendi bütçesini oluşturamamış, TC ile ilişkilerini kişilikli bir kurumsal yapıya dönüştürememiş. Kıbrıs sorununu çözebilecek -ki buna Güney Kıbrıs’tan daha çok muhtaç- ilk ve cesur adımları atabilecek bir siyasi iradeyi yapılandıramamış. Ve bu sorun çözülene kadar iç işlerini bir devlet anlayışı temelinde yapılandıramamış. Aksine tüm yasal düzenlemeleri adam kayırmacılığı koruyacak temelde düzenlemiş.
En önemlisi tam demokrasiyi gerçekleştirememiş. 21. yüzyılda hala daha “siyaset yasakları” mevcut. Devlet çalışanı olan ve nitelikli eğitim almış öğretmen, memur, doktor siyaset yapamıyor. Siyaseti ise onlar dışındaki bireyler yapma hakkına sahip. Örneğini de seçimdeki adaylarda görüyoruz; babadan çocuğa geçen bir anlayış hakim.
Sonuç olarak da karşımıza Ceyhun gibilerinin ahkam kesmeleri çıkmakta. Sorun o değil aslında sorun emekleyen KKTC’dir. Sorun 38 yılda onu hala daha emekleyen konumda bırakmaktır. Ancak suçlu sıradan vatandaşlar değil, siyasi aktörlerdir. Ama “suçlu ayağa kalk” dendiğinde biz oturuyor olacağız.
Burada ölüp, mezar taşımız da burada olacağı için kendimizde bir hak gördüğümüzden hiçbir ayrım yapmadan, tüm KKTC vatandaşlarına bizim de bir önerimiz olacak; seçimde siyaset yasaklarını kaldıracak, tam demokrasiyi gerçekleştirecek kişileri seçmelerini tavsiye ediyoruz. Yoksa bu çocuk daha çok uzun yıllar emekliyor olacak ve hariçten gazel okuyacak, ne olduğu belirsiz çok zatlar türeyecek.
*https://www.odatv.com/n.php?n=almanyada-akp-icin-hangi-solcu-lobi-yapiyor-2405131200