30 km yükseğe kadar bilgi edinilecek

0
8
30 km yükseğe kadar bilgi edinilecek

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığına bağlı Meteoroloji Dairesi’nde, Klimatoloji stajını tamamlayan YDÜ Coğrafya öğretmenliği öğrencilerine dün düzenlenen törenle sertifikaları verildi. Öğrenciler, dün son bulan stajlarının ardından, havaya, atmosfer bilgilerini ölçen balon bıraktı.
Öğrenciler ilk olarak Bakan İsmail Başarır ve Meteoroloji Dairesi Müdürü Fehmi Oktay’la birlikte bakanlığın bahçesinde atmosfere balon gönderdi. Bakanlıkta gerçekleştirilen sertifika töreninde ise Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı İsmail Başarır ve Meteoroloji Dairesi Müdürü Fehmi Oktay birer konuşma yaptı.
Törende, 22 YDÜ Coğrafya Öğretmenliği öğrencisine ve Klimatoloji eğitimi veren Alpay Tokkan ve Cengiz Cimbo’ya sertifika verildi.
Meteoroloji Dairesi Müdürü Fehmi Oktay, YDÜ Coğrafya öğretmenliği bölümünden 22 öğrenciye Klimatoloji eğitimi vererek, iklim parametrelerini inceleme ve meteorolojik aletlerin çalışma prensiplerini anlattıklarını söyledi.
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı İsmail Başarır da, 22 öğrenciye staj belgelerini takdim etmekten mutluluk duyduğunu belirterek, tamamlanan stajın ardından bugün yer seviyesinden 30 km yükseğe kadar atmosfer bilgilerini elde edecek balon attıklarını söyledi.
Balonun ucundaki cihazın havanın tomografisini belirlediğini ve farklı bölgelerden kesitler aldığını ifade eden Başarır, bu alet sayesinde, nemi, ısıyı ve rüzgarı ölçebildiklerini anlattı.

 

Başarır, bu balonların maliyetinin 260 euro olduğunu ve günde iki kez atıldığını açıklayarak, günde 3 defa hava tahmin raporu hazırladıklarını ve gelişen teknoloji sayesinde hava durumunun saatlik olarak bile belirlenebildiğini söyledi.
Vatandaşların hava durumunu 166/167 ve 168 numaralı telefon servislerini arayarak öğrenebileceğini ifade eden Başarır, KKTC’de 36 otomatik ölçüm sistemi olduğunu ve 1 ay içerisinde 4 otomatik ölçüm sisteminin daha ekleneceğini belirtti.
Başarır, tüm meteorolojik iletişimin uydu aracılığıyla yapıldığını da vurgulayarak pazartesi günü Türkiye’den gelecek olan iki uzmanın uydu sistemlerine yeni yazılımlar gerçekleştireceğini kaydetti.