En Üst

30 Mart 2017

291 bin 800 kilo at eti ithal edildi

291 bin 800 kilo at eti ithal edildi
Haber İçi Üst

Avrupa’da patlak veren ve Güney Kıbrıs’a kadar uzanan at eti skandalının yankıları sürüyor.  Rum gazeteleri 2012 yılında yalnızca Güney Kıbrıs’a 291 bin 800 kilo at eti ithal edildiğini kaydetti.

Haravgi gazetesi “AB’ye Binlerce Ton At Eti İthal Edildi” başlıklı haberinde, AB ülkelerine at eti ithal edilmesiyle ilgili olarak basına yansıyan yeni unsurların, şok yaşanmasına sebep olduğunu haber verdi.

Avrupa piyasasına 2012 yılında 60 bin tondan fazla at eti girdiğini yazan gazete, 2012 yılında yalnızca Güney Kıbrıs’a 291 bin 800 kilo at eti ithal edildiğini kaydetti.

Eurostat’ın basına verdiği ve Guardian gazetesinde yayımlanan verilere dayanarak, Güney Kıbrıs’a ithal edilen at etlerinin büyük çoğunluğunun Belçika’dan geldiğini kaydeden gazete, Fransa, İspanya ve Yunanistan’dan da Rum kesimine at et ithali gerçekleştirildiğini yazdı.

NESTLE ÜRÜNLERİNDE DE AT ETİ

Dünyaca ünlü “Nestle” markasının ürünlerinde de at etine rastlandığını yazan Alithia ise, devamla, Sağlık Hizmetleri Müdür Yardımcısı Hristos Hristu’nun açıklamalarına yer verdi.

Açıklamasında, Güney Kıbrıs’a sığır eti yerine at eti ithal edilmediğini bir kez daha vurgulayan Hristu, sonuçların Avrupa Komisyonu’na bildirildiğini belirtti.

Nestle’nin Güney Kıbrıs’taki temsilcisinin, içerisinde at etine rastlanan ürünlerin Güney Kıbrıs piyasasında bulunmadığını söylediğini de dile getiren Hristu, İngiltere ile İrlanda’dan Rum kesimine giden ve içerisinde sığır eti bulunan bütün ürünlerin; tedbir amacıyla piyasan geri çekildiklerini ifade etti.

Hristu, 3 şirketin ise skandala karışmadıkları konusunda yetkili makamları bilgilendirdiklerini sözlerine ekledi.

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King