25 Yaşında Maradona’yı Yakaladı

9 Mayıs 2013 Perşembe | 13:58
25 Yaşında Maradona'yı Yakaladı
Kıbrıs Town Houses

Lionel Messi henüz 25 yaşında Maradona'yı geride bıraktı. Barcelonalı oyuncu, futbol efsanesi vatandaşının kariyerinin sonunda ulaştığı 345 gol rakamını genç yaşında yakalayarak farkını ortaya koydu.

‘Messi mi Maradona mı?’ tartışmalarının bitmek bilmediği futbol dünyasında iki Arjantinli arasındaki rekabete yeni bir boyut eklendi. Kırmadık rekor bırakmayan ve henüz genç yaşına karşın adını şimdiden tarihe altın harflerle yazdıran Lionel Messi, en sonunda Diego Armando Maradona’yı da solladı.

Barcelona’nın hafta sonunda Real Betis’i 4-2 mağlup ettiği karşılaşmada 2 gol birden kaydeden Arjantinli futbolcu, vatandaşını gol istatistiklerinde yakaladı. İspanyol basınında ‘Messi’den Maradona’ya gol’ başlığı ile verilen haberlerde Messi’nin ardı ardına attığı gollerle Maradona’nın dokunulmaz kimliğine büyük zarar verdiği belirtilerek kariyerindeki toplam gol sayısını 345’e çıkaran Lionel Messi’nin henüz 25 yaşında Maradona’yı şimdiden yakaladığına dikkat çekildi.
Futbol efsanesi Maradona’yı tahtından indirdiği belirtilen Barcelonalı futbolcunun 345 golün 313’ünü Barcelona ile 32’sini ise milli forma ile kaydettiği; Maradona’nın ise 311 kulüp takımları ile 34 tane de milli maçlarda fileleri havalandırdığı dile getirildi, “Bu rakamlara Maradona 38 yaşında, Messi ise sadece 25 yaşında ulaştı” denildi.
Öte yandan genç futbolcunun averaj olarak da üstün olduğuna vurgu yapıldı. Buna göre Messi 345 golü 457 karşılaşmada kaydederken, maç başına 0, 75’lik bir orana ulaştı. Maradona’nın aynı rakamı yakaladığı mücadele sayısı ise 679 olurken, maç başına gol ortalamasının sadece 0.50 olduğu kaydedildi. İki oyuncu arasında ortalamada 0.25 gibi ciddi bir fark ortaya çıktı.