2050’nin uçakları için ‘elektronik motor’

0
21

ntvmsnbc-Avrupalı mühendisler, Avrupa Komisyonu’nun geleceğin hava taşımacılığı için belirlediği hedeflere ulaşmak için yeni bir motor sistemi üzerinde çalışıyor.

EADS’ın motor üreticisi Rolls Royce ile ‘Innovation Works’ programı kapsamında geliştirdiği E-Thrust teknolojisi, uçakların eden olduğu hava kirliliği ciddi ölçüde azaltmayı öngörüyor.

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) geliştirdiği turboelektrik dağıtımlı itiş gücü projesine (TeDP) benzer olarak, EADS’ın sunduğu elektriksel uzay-havacılık itiş gücü projesi (DEAP), 2050’li yılların yolcu uçakları için seri elektrik hibrit sistemi öne sürüyor.

Güneş enerjisi ve elektrik motorlarla çalışması planlanan modern tasarımların yanında, E-Thrust itiş gücünü çok sayıdaki elektrikle çalışan fanlardan sağlamayı amaçlıyor. Sistem, uçakların sabit hızda yolculuk esnasında ihtiyaç duyduğu elektriği gaz türbinli motordan sağlayacak. Kalkışta veya irtifa artırılırken fanlara aktarılacak enerji batarya gibi enerji depolama sisteminden sağlanacak.

UÇUŞ ESNASINDA ŞARJ
Her iki kanatta, kanadın üst kısmında yer alacak şekilde üç fanlı jet motoru bulunacak. Günümüz jet motorlarıan oranla daha küçük olacakları için, motorlar kanadın altında yer almayacak. Kuyrukta ise tepesi örtülü tek bir motor bulunacak. Bu tasarım, uçağın türbülansa yakalanmasını ve sürtünmenin daha az olmasını sağlayacak, ortaya çıkan gürültü de oldukça az olacak.

EADS, küçük jet motorları kullanarak sabit hızlı uçuş esnasında fanlara enerji verecek ve bataryaları şarj edecek. İniş esnasında rüzgarın gücüyle dönecek olan fanlar bu şekilde bataryalara enerji sağlamaya devam edecek.

Mühendislerin bugün en büyük amacı, geleceğin yolcu uçaklarındaki teknolojinin temeli olması beklenen DEAP, EADS ve TeDP gibi sistemlerin geliştirilmesi için, modern motorların ürettiği ısıyı ortadan kaldıracak süper iletken motorları geliştirmek.