2 konteyner dolusu sigara kurtlandı

0
Mağusa Limanı

Mağusa Limanı’nda kaçak silah ihbarı nedeniyle devam eden aramalarda silah bulunmadı ama acente sahibi yıllarca ambarlarda ihraç edilmek için duran sigaraların kurtlandığını ve alıcı bulamadığından şikayetçi oldu

Nadire BAHADİ

Mağusa Limanı’na yanaşan CARLA 1 isimli yük gemisinde sigara yüklü konteyner içinde tabanca olduğu ihbarı üzerine Sahil Güvenlik ile Mağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Cürümleri Önleme Şubesi ekipleri tarafından önceki gün başlatılan arama dün de devam etti.

2 gün boyunca süren aramalarda kaçak silah bulunmazken, 2 konteyner dolusu 653 bin 500 paketten oluşan 65 bin 350 karton sigaranın kurtlandığı ortaya çıktı.

CARLA 1 isimli geminin acenteliğini yapan Fabio Shipping&Traiding Ltd. sahibi Lokman Elias ise yıllarca ambarlarda bekleyen sigaraların imha edilmesi yerine Serbest Liman tarafından yurt dışına satılmaya çalışıldığını iddia ederek isyan etti.

Mağusa Limanı

Elias: “Kurtlu sigaraların ihraç edilmesine göz yumuluyor”

CARLA 1 isimli yük gemisinin acenteliği yapan Fabio Shipping&Traiding Ltd. sahibi Lokman Elias, karton kutulardan gelen kötü tütün kokusu nedeni ile arama için açılan kartonlardan bir paket açıp sigaraların tütününü kontrol etti. Tütünlerin kurtlandığını gören Elias isyan etti.

65 bin 350 karton sigaranın 5-6 yıl boyunca Serbest Liman’daki ambarlarda bekletildikten sonra son kullanım tarihlerinin geçmesine rağmen 2016 yılı Ağustos ayında CARLA 1 isimli yük gemisine yüklenerek Libya Limanı’na gitmek üzere Mağusa Limanı’ndan çıkış yaptığını belirten Elias, Serbest Liman Müdürlüğü’nün sigaraların bozuk ve kurtlu olduğunu bilmesine rağmen imha etmeyerek buna göz yumduğunu iddia etti.

Elias, Libya’ya gönderilen sigaraların bozuk olmasından dolayı alınmadığını ve iade edildiğini söyleyerek, ayni sigaraların Libya’dan sonra Mısır’a götürüldüğünü ve ayni sebepten dolayı sigaraların Mısır’a da giriş yapamayarak Kıbrıs’a geri getirildiğini anlattı.

Mağusa Serbest Limandan çıkan sigaraların günün sonunda tekrar Mağusa Serbest Limanı’na geri döndüğünü söyleyen Elias, “Serbest Liman, sigaraların bozuk ve kurtlu olduğunu bildiği için sigaraları kabul etmedi. Bu sigaraların imha edilmesi gerekir ve imha edilmesi için de var gücümle çalışacağım” şeklinde konuştu.

 

Bin 307 karton kutu arandı

Polis ve Sahil Güvenlik ekiplerinin başlattığı aramada önceki gün mührü kırık konteynırda  toplamda 22 bin 250 karton sigara bulunan 445 box polis ekipleri ve Sahil Güvenlik ekipleri tarafından didik aranırken, toplam 43 bin 100 karton sigaranın muhafaza edildiği konteyner da dün açılarak 862 box teker teker arandı.